fbpx

Posilňovanie strednej vrstvy obyvateľstva

Posilňovanie strednej vrstvy obyvateľstva

Prečo sú Nemci a Švajčiari bohatí? Lebo nastavili ekonomický systém tak, aby odstránil všetky prekážky ľuďom ochotným podnikať. A ak niekto svojim podnikaním spôsobí škodu, tak v obidvoch uvedených krajinách fungujú polícia a súdy tak, že dokážu poškodeným garantovať dochytenie vinníka a odškodnenie. A vinník, pokiaľ aj nejde do väzenia, dostane ako prvý trest zákaz podnikať na 10 rokov a následne nemôže spôsobovať ďalšie škody a kaziť dobré meno ostatných podnikateľov.

Štátu sa darí vtedy, keď je dostatok ľudí v strednej triede a keď bohatnú práve títo ľudia, ochotní riskovať pri realizácii svojich podnikateľských nápadov. Keď bohatnú iba najbohatší, tak do chudoby upadá aj stredná trieda. Ekonómovia to ukázali na bohatých Američanoch za vlády Obamu, ktorý sa tváril, že sa stará o chudobných, ale ekonomické merania ukázali, že priepasť medzi chudobnými a bohatými sa za jeho vlády v USA zväčšila. Obama zavádzal do americkej ekonomiky rovnostárske princípy a výsledkom je viac chudoby v USA a obrovské zisky pár bohatých ľudí.

Ak štát nebude podporovať podnikavosť bežných ľudí, ale bude iba zdaňovať a akože prerozdeľovať, tak kto asi dostane najviac tých prerozdelených peňazí? No iba ľudia blízki vláde. A nie za úspešné podnikanie – ale za korupciu. Zastavme to. Nedajme sa klamať populistickými rečami o tom, že niekto sa chce o nás postarať. Každý sa najlepšie postará o seba sám. Len sa mu štát do toho nemá starať. Štát má mať pripravenú sociálnu záchrannú sieť pre potrebné prípady a nie geto pre všetkých. Úspešná vláda má práve na tom postavený ekonomický aj sociálny program.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.