fbpx

Ukončme tunelovanie majetku nás všetkých

Ukončme tunelovanie majetku nás všetkých

Tunelovanie zvyškov Fondu národného majetku. Členovia výkonného výboru Fondu národného majetku, ktorých vymenovala koalícia Smeru, HZDS a SNS, pripravili štát o 4,8 milióna eur. Poslali ich v roku 2010 pred voľbami neznámej firme, ktorá nemala ani telefón. Začalo to privatizáciou Gemerského Mlyna v rokoch Mečiarovej privatizácie. A skončilo to vyplatením uvedenej sumy. A to je iba malilinká špička ľadovca, ktorá už bola príliš okatá a nedala sa zamiesť pod koberec. Dominantné postavenie vo FNM v začiatkoch privatizácie mal výkonný výbor. Pri hlasovaní vo výbore i v prezídiu Fondu mali prevahu ľudia z HZDS. A pred kľúčovými rozhodnutiami Fondu sa schádzala koaličná rada, ktorá predpísala vedeniu fondu, ako má postupovať.

Partneri sa však v roku 1996 nedohodli na privatizácii bánk a poisťovne. Zástupcovia ZRS a SNS museli odísť a nahradili ich osoby blízke HZDS. Kauza prepukla, keď šéf Fondu Š. Gavorník (ZRS Ľuptákovi robotníci) začal verejne obviňovať svojho zástupcu vo fonde Milana Reháka z HZDS.

Fond, (nezávislá inštitúcia podriadená parlamentu), sa stal nástrojom HZDS. Predseda HZDS zároveň razil ľúbivé heslo o vytváraní domácej kapitálotvornej vrstvy. Väčšina vtedy sprivatizovaných podnikov sa dostala do rúk osôb blízkych HZDS, a to hlboko pod cenu. Veľa by o tom vedel rozprávať práve Gavorník, ale už v roku 1997  na otázku, či nemieni napísať pamäti, odpovedal: „To by som nedopísal ani prvú kapitolu…“ Musel sa poriadne báť o život.

V novembri 1996 vyniesol Ústavný súd nález, podľa ktorého FNM dva roky privatizoval v rozpore s Ústavou SR. Takto sudcovia zhodnotili zákon, na základe ktorého prešla právomoc rozhodovať o priamych predajoch z vlády na fond. Boli to mimoriadne produktívne roky pre HZDS, v 2. vlne sa sprivatizoval majetok v hodnote viac ako 136 miliárd korún a väčšinou priamym predajom.

A čerešničkou na torte je to, čo vyplavila na povrch Gorila. Darmo sa šéf smeru vyhovára na Dzurindu. Keby mal na neho dôkazy, Dzurinda by už sedel v base. Ale smer svoju šancu dostať Dzurindu do basy nevyužil. A to z dvoch dôvodov: Dzurinda nezanechal stopy. Fico áno – už len svojou prítomnosťou v konšpiračnom byte a evidentne aj iné, keď jeho vláda prestala Gorilu vyšetrovať. Ale za toto už musí ísť niekto do väzenia. Padni komu padni. Nielen Trnka do basy, nie iba Počiatek. Ale aj ten, kto ich celých 12 rokov kryje.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.