fbpx

Spravodlivosť

Spravodlivosť

Asi najpodstatnejšou funkciou štátu je zabezpečiť pre svojich občanov právo na spravodlivosť. Ľudia vo svojich vzájomných vzťahoch nie zriedka prekročia hranicu, za ktorou už začína územie niekoho druhého. A keď ten druhý dá najavo nespokojnosť, ten prvý sa tvári, že sa nič nedeje a že ten druhý preháňa. Hovorím to zovšeobecnene, ale najviac to každý z nás pociťuje vo veciach majetku. Napríklad jeden súrodenec si zoberie niečo z rodičovského a druhý súrodenec má pocit krivdy. Alebo zamestnávateľ nezaplatí svojmu zamestnancovi to, na čom sa dohodli a zamestnanec cíti nespravodlivosť. Alebo novoprijatému dá vyšší plat než dlhodobo zamestnanému a ešte núti, aby ten menej platený zaučil nového, ale nezaplatí mu to, ani mu nepridá na plate. Tu by mal nastúpiť sudca, ktorého kvalitu a nestrannosť garantuje štát. Ako je to s nestrannosťou a kvalitou našich sudcov? Pripomeňme si Treemu a Kočnerove opičky.

To čo sa deje dnes v Poľsku so sudcovským stavom, je niečo čo by sme my na Slovensku mali chápať a Poliakov v tom podporovať, aj keď im to EU vyčíta. Keď sme sa teraz dozvedeli, ako mal Kočner vycvičených, na slovo poslúchajúcich sudcov a ako ich Harabin cez svoje postavenie na Najvyššom súde kryl, je jasné, že rovnako je na tom súdnictvo v Poľsku. A to sa nedá vyčistiť cez samosprávne súdne orgány. Sudcovský stav je v hlbokej kríze a tú krízu treba vyriešiť cez parlament. Čo najrýchlejšie. Ľudia zo západnej Európy, ktorí nezažili totalitný režim, nevedia pochopiť, ako tento režim kriví charaktery. Aj charaktery sudcov. A preto niet inej cesty ako parlamentným spôsobom očistiť a skvalitniť stavy sudcov. 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.