fbpx

Využitie logistiky a telematiky na rozvoj SR

Využitie logistiky a telematiky na rozvoj SR

Slovensko nemá more. Ale zato má ideálnu polohu nielen uprostred Európy ale aj na hraniciach bývalého Sovietskeho zväzu a širokého rozchodu koľají. Cez Rusko je pre Čínu aj pre štáty juhovýchodnej Ázie najrýchlejšia cesta pre ich tovar nie po mori ale po transsibírskej magistrále. A dokonca aj lacnejšia. Širokorozchodná trať končí na hraniciach Slovenska. Rusi ju chcú predĺžiť až po Viedeň.

Ponúkame riešenie, ktoré je pre Slovensko oveľa perspektívnejšie. Na Záhorí na okraji Bratislavy je ideálny priestor na vybudovanie najväčšieho logistického centra Európy. V tých miestach je potrebné vybudovať nielen skladové zázemie a dotiahnuť tam širokorozchodnú trať, ale na Dunaji vybudovať aj kontajnerové prekladisko a v blízkosti aj terminál pre nákladnú leteckú dopravu. Taký vysokokapacitný vnútrozemský prístav, do ktorého by prúdil tovar zo všetkých smerov Euroázie a následne aj všetkými smermi po súši, po riekach a vzduchom. K tomu treba veľa skladov a colných deklarantov. A aj kvalitnú informatiku. Keďže sa jedná o informatiku pre dopravu a logistiku, skrátene sa jej hovorí telematika. Jednoducho povedané vytvorenie pracovných príležitostí pre množstvo vysokokvalifikovaných ľudí. A tvorba významnej pridanej hodnoty. Na Slovensku a pre Slovákov. Ale aj pre Moravákov a východných Rakúšanov a prirodzene aj pre ľudí od Gyóru. Taký  vnútrozemský prístav Európa potrebuje ako soľ. Čaká sa len na toho, kto poskytne miesto a vybuduje zázemie. Preto chce Viedeň širokorozchodnú trať dotiahnuť až k sebe. Návratnosť takejto investície je veľmi rýchla – rádovo v rokoch. Stačí stavať bez predražených verejných súťaží, bez záväzkov splácať pôžičky oligarchom či finančným skupinám. Takáto logistika a telematika je niečo, čím by sa Slovensko mohlo odlíšiť od iných krajín tak ako sa napríklad Fínsko odlíšilo Nokiou, Nemci precíznou strojárinou, USA nanotechnológiami alebo Francúzi  cestovným ruchom.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.