fbpx

Silný hlas v NATO a EU

Silný hlas v NATO a EU

Trump – nech si už o ňom každý myslí, čo len chce – ukázal aj mocným európskym lídrom Francúzka, Nemecka a Anglicka, ako ničia obranyschopnosť Európy svojim pštrosím postojom. Nevedia reagovať na problém migrácie, oneskorene reagujú na hrozby terorizmu, nedokážu svojim občanom vysvetliť, o čo im vlastne ide. A napriek týmto slabinám sa lídri veľkých EU krajín voči novým členom EU a NATO správajú ako starší, premúdrelí bratia a očakávajú, že my, slovanské národy, im budeme robiť iba podržtašky. Ale Európa má svoju silu práve preto, lebo sme sa po 40-tich rokoch vrátili k demokratickým hodnotám a našim cieľom je chrániť slobodu každého Európana bez ohľadu na to, či je z malej alebo veľkej krajiny.

Európa môže hrať rozhodujúci hlas pri vývoji celého sveta k skutočnej slobode pre každého obyvateľa zemegule len vtedy, keď ako silná ekonomická ale aj vojenská veľmoc ukážeme nedemokratickým režimom – najmä Číne a islamským krajinám – kde sú ich hranice. Tak ako kedysi demokratický Západ tlačil na komunistický blok a nakoniec táto totalita padla, tak dnes Európa môže tlačiť na islamské a zostávajúce komunistické režimy, aby umožnili slobodu svojim občanom.

Ale Európa musí hovoriť jednomyseľne – lenže nie iba francúzsky či nemecky. Našim spoločným jazykom musí byť rešpekt ku každému členskému štátu EU a NATO a to aj k tomu najmenšiemu. Nie postoj poúčania (ako kedysi urazil Francúz Hollande východné štáty, že vraj premeškali príležitosť mlčať) ale schopnosť počúvať aj názory malých a hľadať dohodu a nie diktát veľkých. Aj Američania majú v tejto oblasti svoje slabiny. Napríklad postoj k Saudskej Arábii. Ak chceme budovať na zemeguli slušné životné podmienky pre každého, musíme začať bojovať o slobodu pre každého bez výnimky. Ani Saudi nesmú byť výnimkou. Aj my, Slováci, máme svoje záujmy v EU a chceme, aby tieto záujmy boli rešpektované. 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.