fbpx

Silné regióny a mestá

Silné regióny a mestá

 – nie silný štát. Štát ma občanom garantovať vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť. A spravodlivosť v prípade krivdy. O všetko ostatné sa dokážu postarať regióny a mestá a komunita na ulici, na ktorej občan býva. Veľkým a pozitívnym príkladom je rýchla pomoc ľuďom z Prešova, ktorým vybuchol panelák. Štát tu pomohol cez hasičov, ktorí poskytli prvú záchrannú akciu (tí sú platení štátom) ale najviac finančných prostriedkov na obnovu bývania im nezabezpečil štát ale Mesto Prešov a obyčajní ľudia z celého Slovenska. Tí poskytli viac ako 5 miliónov Eur. Mestá sa vedia najlepšie postarať aj o základné vzdelávanie, o predškolskú výchovu, o adresnú sociálnu pomoc svojim obyvateľom a rodinám v núdzi. Až keď mestá a regióny nezvládajú nejaký problém, až vtedy má poskytnúť pomoc štát. A pokiaľ krízová situácia trvá alebo sa opakuje, štát nemá pomoc poskytovať trvale, ale má hľadať rýchle legislatívne a rozpočtové riešenie, ako vytvoriť systém, ktorý na riešenie daného problému poskytne prostriedky mestám a regiónom. Nie naopak.

Lebo populistické a ľavicové vlády chcú riešiť všetky problémy iba zhora cez takzvaný silný štát. A chcú to z troch dôvodov: 1. Robia takto z ľudí sociálne prípady odkázané na štát a táto vrstva ľudí, – takzvaná „socka“ – sú potom najistejší voliči – a vláda populistov a ich rabovačky môžu nerušene pokračovať ďalšie a ďalšie volebné obdobia až do úplného rozvrátenia verejných financií; 2. Takto je dôvod vyberať viac daní do štátnej kasy s výhovorkou, koľko toho štát musí zvládnuť, hoci pravý dôvod je, aby bolo z čoho rabovať (veď dane sú večné); 3. takto centralizovaný štát je potom výbornou zámienkou na udržiavanie neférového volebného systému založeného na jedinom silnom vodcovi, ktorý cez jediný volebný obvod dostane do parlamentu iba poslušných, neslobodných poslancov a rabovanie štátu potom naozaj nemá kto skontrolovať a zastaviť. Zmeňme to konečne. Žiadajme zmenu volebného systému. Najlepšie 150 mandátového a väčšinového.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.