fbpx

Prerozdelenie superhrubej mzdy

Prerozdelenie superhrubej mzdy

Nechápem prečo, ale je to fakt. Veľa ľudí si myslí, že 35%, ktoré za nich odvádza ich zamestnávateľ a ktoré na svojej výplatnej páske vidia iba ako rozdiel medzi hrubou mzdou a celkovou cenou práce, sú peniaze zamestnávateľa. O tieto peniaze sa nezaujímajú. Dokonca naivne veria, že takto šikovne vláda donútila zamestnávateľov aspoň o niečo viac platiť na dôchodky svojich zamestnancov.

Ale to je kardinálny omyl. Tých 35% viac oproti hrubej mzde sú peniaze robotníka. On ich vyrobil svojou prácou. A vláda rozhodla, že 49,5 % z toho, čo zamestnanec celkovo vyprodukoval, ona vezme. Keď si uvedomíme, že človek, ktorý domov donesie 690 € v čistom, vlastne vyprodukoval prácu za 1367 €, (hoci v hrubom má 1013€ – čo je priemerná hrubá mzda na Slovensku za rok 2018,) tak tá naša priemerná mzda v superhrubom už nie je taká úplne mizerná. Mizerné je to, že vláda si nechá 677 € akože na dôchodky a zdravotné poistenia, ale naše dôchodky sú stále nízke (spýtajte sa priemerného dôchodcu) a zdravotníctvo je prakticky v kolapse. Kde sú tie peniaze, ktoré nám vláda berie? Napríklad Nemec má priemernú mzdu 3000 €, ale vláda mu nechá 2200 v čistom. Prečo nemeckej vláde stačí od nemeckého robotníka 26,7% ale slovenská berie 49,5%? A stále nemá dosť!

To sú základy riadenia štátu a smer to nevie. 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.