fbpx

Pluralita a sloboda názorov a rešpekt k protivníkovi

Pluralita a sloboda názorov a rešpekt k protivníkovi

Kedysi Voltaire (jeden zo zakladateľov osvietenectva) povedal svojmu politickému protivníkovi vetu, že nesúhlasí s jeho názorom, ale bude sa do krvi biť za to, aby aj jeho protivník mal právo povedať svoj názor. Myslím, že veľa ľudí už počulo o súdnom spore istého coloradského cukrára J.C.Phillipsa, ktorý odmietol piecť tortu na svadbu dvoch homosexuálov. Zažalovali ho, že ich tým urazil. Najvyšší súd USA rozhodol, že celá akcia voči cukrárovi bola zo strany LGBT naplánovaná tak, aby bol z toho súdny spor. LGBT tak chceli prinútiť cukrára, (o ktorom bolo verejne známe, že sa voči spolužitiu LGBT vyjadruje odmietavo,) aby poprel svoje náboženské presvedčenie. Inými slovami: Liberáli už odmietli Voltaira s jeho rešpektom k protivníkom a doslova totalitným spôsobom si vynucujú, aby sa im každý jeden člen spoločnosti prispôsobil a nechal sa „prevychovať“. Ale to je zrušenie slobody názorov a svedomia.

Keby v minulosti nebola sloboda názorov rešpektovaná, tak dodnes máme otroctvo a feudalizmus. A nebola by ani demokracia. Neobstojí, že niekto sa cíti názorom druhého urazený. To, na čo pri výmene názorov treba dať pozor, je slušné, neurážajúce vyjadrovanie. Ale obsah názoru povedaný slušne musí byť rešpektovaný. Ak došlo k urážke, súdiť sa dá jedine za urážlivú formu ale nie za obsah. Normálna spoločnosť vždy musí stáť na strane slobodnej a slušnej výmeny názorov. To je jediná cesta k rozvoju spoločnosti. Aj k rozvoju ekonomickému a k odstráneniu chudoby.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.