fbpx

Patríme k vyspelému, demokratickému svetu

Patríme k vyspelému, demokratickému svetu

Tento svet pomáhalo vybudovať aj kresťanstvo. Politické strany by však nemali byť hlasom cirkví. Normálne delenie politických strán v súčasnosti (konzervatívne, liberálne, socialistické) nie je delenie na cirkevné a sekulárne. Ale kresťanské hodnoty nie sú len pre kresťanov či konzervatívcov. Mnohé z nich overil čas. A konzervatívci ich nepresadzujú preto, že sú cirkevné, ale preto, že ich overil čas. Čo je to vlastne konzervatívny? Jeden múdry človek (a podľa mňa viac ako človek) kedysi povedal, že dobrý hospodár vynáša zo svojej komory staré veci spolu s novými.

Ako to myslel? Tak, že dobrý hospodár nestavia svoje podnikanie iba na novotách, ani sa dogmaticky nedrží iba osvedčeného starého. Naopak dáva šancu novému, aby v súťaži nového so starým ukázalo svoj potenciál. A starému dáva príležitosť dokázať, že svoj potenciál si vie obhájiť vo férovom súboji s novým. Toto vystihuje konzervatívny prístup v politike. Nebrániť sa novým myšlienkam, ale kvôli nim nezahadzovať osvedčené staré ale fungujúce veci. Konzervatívci nemajú problém s novými myšlienkami a hodnotami. Konzervatívna politická strana však má povinnosť brániť to staré, čo dobre funguje a nedopustiť, aby sme sa metódami pokus-omyl riadili pri nových politických výzvach moderného sveta výlučne novými prístupmi a dokonca kriminalizovali ľudí, ktorí aj nové politické výzvy riešia podľa osvedčených a fungujúcich modelov. Môžeme pomáhať rôznym menšinám integrovať sa do väčšinovej spoločnosti, ale nesmieme kvôli tomu ubližovať členom väčšinovej spoločnosti, ak si bránia svoj názor.

A práve to sa dnes deje zo strany liberálov. Príkladom je nórsky systém odoberania detí rodičom za najmenšie podozrenie, že sa rodičia zle starajú o svoje deti. Tento systém dokonca stojí nad nórskymi súdmi. Našťastie Veľká komora Európskeho súdu pre ľudské práva už tieto nórske praktiky napadla. Lebo dnešní liberáli už neriešia ekonomickú liberalizáciu. Dnešní liberáli v skutočnosti fungujú čím ďalej tým viac ako sociálni inžinieri, ktorí chcú pod záštitou štátu a jeho mocenských zložiek vnucovať novej ale aj starej generácii ako jediný správny postoj k životu práve ten ich. Ale ešte sa neukázalo, ako ten ich postoj k životu reálne funguje! Zatiaľ z toho ich prístupu cítiť jediné – silové či skôr totalitné presadzovanie toho ich názoru na riadenie spoločnosti. To už nie je rozvoj európskej spoločnosti k modernosti ale k totalite. A tomu treba odporovať.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.