fbpx

Mandát nie voči strane ale voči voličom

Mandát nie voči strane ale voči voličom

Slovenský parlament v súčasnosti vládu nekontroluje. Naopak vláda núti parlament schváliť čokoľvek, čo sa práve hodí premiérovi, aby si on robil volebnú kampaň alebo čo je ešte horšie, aby splácal svojim sponzorom finančnú volebnú podporu. Lebo v parlamente nie sú svojprávni poslanci s mandátom voči svojim konkrétnym voličom z konkrétneho regiónu ale hlasovacie bábky, ktoré sa musia pchať do zadku straníckeho lídra. Poslanci s takýmto mandátom nikdy nebudú hlasovať podľa svojho svedomia ale vždy podľa toho, ako zdvihne prst ten, koho šéf strany určil za prevodovú páku na presadzovanie svojej vôle v parlamente. Potom tak vyzerajú aj zákony a výsledky vlády. Bohatnú iba sponzori jednej vlády a všetci ostatní im to povinne musíme platiť cez dane. Zmeniť sa to dá jedine tým, že sa zmení volebný systém tak, aby „svojho“ poslanca volili ľudia z konkrétneho regiónu.

Určite sa tým oslabí hlas populistov. Určite sa zabráni bezcharakterným jedincom vynucovať si súhlas od poslancov bez slobodného mandátu na akúkoľvek vykrádačku štátneho rozpočtu teda našich daní. A určite sa poslancovi zvolenému v konkrétnom obvode uvoľnia ruky a najmä svedomie, aby nemusel hlasovať stranícky ale s vedomím slobody a zároveň zodpovednosti voči konkrétnym voličom, ktorí ho budú môcť za podmienok presne definovaných ústavou odvolať, ak budú presvedčení, že ich poslanec hlasuje proti záujmu ľudí. Tento skorumpovaný systém zaviedol Mečiar a už je najvyšší čas to zmeniť.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.